A sztereó receiverek, vagy ahogyan anno Darvas László találóan hívta őket, a masszíverek (mert akkor még tényleg nagyok és nehezek voltak) a hi-fi hőskor valódi emblematikus készülékei voltak. Az audio műfajban azóta drasztikus változások történtek, de azért nem tűntek el teljesen a palettáról, csak kissé átalakultak, és ma már napjaink tudományaival felvértezve a klasszikus értékeket és a modern szolgáltatásokat ötvözik.
A HK 3700-es sztereó rádióerősítő külsőleg egy tipikus HK készülék a jellegzetes fehér fénygyűrűs hangerőszabályzóval és a többi megszokott design elemmel. Sztereó mivolta ellenére a modell leginkább a gyártó AV receivereire emlékeztet, ám a belsejében csak két-csatornányi erősítő található 8 Ohmon 2×85 W teljesítménnyel és különösen alacsony torzítással. „Antik” társaitól a meglepően kis tömeg, (a receiver szó hallatán az ember jól nekikészül, mielőtt felemelné a kartonját, aztán meglepődik), a modern kijelző, ami kikapcsoláskor, még előzékenyen azt is közli a gyengébbek kedvéért, hogy „Ön kikapcsolta a készülékét”, a beépített 24 bit/192 kHz-es DA konverterek, valamint az USB és DLNA csatlakozások különböztetik meg. Gazdag felszereltsége és kommunikációs lehetőségei révén a HK 3700-as a receiver készüléktípus klasszikus funkcióin túl a házi két-csatornás szórakoztató rendszer igazi központi elemének tekinthető, ami a rádiózáson és az analóg források hallgatásán túl a számítógépeken vagy külső USB kulcsokon tárolt zenék megszólaltatására is lehetőséget nyújt. (MP3, WMA és WAV formátumokban)
Csatlakozó felülete 5 line analóg és egy phono MM bemenetből, rec out és szub-woofer pre-out kimenetekből, DLNA hálózati csatlakozóból, valamint egy USB portból áll, mely utóbbi az előlapon egy kis takaróajtó alatt bújik meg a 6,3 mm-es jack fejhallgató aljzat társaságában. Hangsugárzó csatlakozóból kettő szettet is találunk, így olyan ma már kevésbé divatos hóbortnak is hódolhatunk vele, mint a bi-kábelezés vagy a másik szobába betett második hangsugárzó pár (szegény ember multi-room-ja). A beépített tuner AM és FM sávokon vételképes, a szükséges antennákat természetesen megtaláljuk a tartozékcsomagban.
A mellékelt távvezérlő mellett a készülék az Androidos vagy iOS platformon egyaránt használható Harman távvezérlő applikációval is irányítható, amiben többek között látványos menürendszer is található.
♫
Az egykori dög nehéz receiverek mai nagy tudású utódja igazi extrovertált egyéniségként mutatkozik be tökéletesen megragadva a jazz klub pezsgő hangulatát és életérzését. A ritmusszekció feszes és izgalmas, a cinek élénkek, csakúgy, mint a klarinét, ami abszolút tavaszias hangulatban, frissen és üdén cifrázza. A basszus átlagosan erőteljes, a dobos intenzívebb megmozdulásait azonban energikusan tálalja, a ritmusszekció pedig fáradhatatlanul nyomja könnyedén beindítva a lábakat. (Jó bugi-vugi faktor.) A hangok szépen elkülönülnek egymástól, a zenészek között elegendő hely és levegő van; szép teljesítmény ez egy tokkal-vonóval és mindenféle izgalmas tudománnyal együtt is csak 110 ezer forintba kerülő készüléktől. A vibrafon szépen csengő hangjába némi plusz csillogás is vegyül, ami igazi pali fogó elem, de ennyiért azt hiszem, még bocsánatos bűnnek számít, főleg a többi pozitívum fényében.
Operán és egyéb klasszikus muzsikákon tiszta és sima, kellően koherens megszólalást produkál, ezeken a területeken is jócskán felülmúlva árkategóriáját. Korrekt módon felépített méretes színpadon helyezi el a zenészeket, levegőből továbbra sincs hiány, és a nagyzenekarok komplexitását is jól érzékelteti. Hangzásában igazi audiofil elemek is felfedezhetők, mint például a Vivaldi mű hegedűinek érzelmessége és egyéb apró finomságaik. A lelkesen daloló operaénekesnő önálló indivídum a zenekaron belül, ám ezzel együtt mégis a csapat szerves része, aki a műfaj lényege szerint természetesen végig vezető szerepben van. A Stabat Materben a készüléknek jól sikerül megragadnia a felvétel átszellemült, vallásos áhítatot árasztó hangulatát, ami nélkül, pusztán a hangszíneket és egyéb hifis paramétereket eltalálva ez a mű nem is lenne igazán élvezetes.
Rock és popzenéken tiszta, nagy hangerőn is torzítatlan és dinamikus megszólalásával hódít. Basszusa testes és ütős, amikor például a bejáratás alatt TV-t néztem vele szintén nagyon ütős szignálokat és filmes effekteket produkált. Az ének és beszédhangjai tiszták és hiteles hangszínekkel rendelkeznek, ugyanez igaz az FM rádiójára is, ami a mellékelt egyszerű drót antennával is tiszta és zajtalan vételt produkál még beszélgetős műsorokon is, ahol nincsenek cinek és egyéb magas hangok, amik elnyomhatnák a gyenge tunerek hússütés zajait. USB kulcsról gyorsan beolvassa a muzsikákat és még a jobbféle MP3-akról is egészen élvezhető. A Kaláka együttes Varázsvirágok albumát, ami az a bizonyos síp-dob-nádihegedű típusú gazdagon hangszerelt akusztikus muzsika, sokszínűen és realista módon szólaltatja meg, ismét bebizonyítva, hogy kedvező ára dacára ezen a készüléken nívósabb zenéket is bátran meg lehet hallgatni.
Tiszta, energikus, nyílt és torzítatlan hangjával a HK 3700-as receiver egy igazán jól hallgatható készülék benyomását tette rám, amivel a hétköznapi popslágerek mellett még az igényes akusztikus zenéket is kulturált módon meg lehet megszólaltatni. A beépített tunere szelektív és zajtalan vételt biztosít a CD hallgatásnál megismert pozitívumokkal, DLNA és USB csatlakozásai, valamint a v Tunere révén pedig számos egyéb zenehallgatási lehetőséget kínál ez a modern és sok szolgáltatással felvértezett berendezés, ami sztereóban filmnézésre is remekül alkalmas, ha valaki nem akarja hangsugárzókkal telerakni a szobáját.
Harman Kardon HK 3700
Teljesítmény: 2×85 W (6/8 Ohm)
Frekvencia átvitel: 10 Hz- 130 kHz (0, -3 dB)
Jel/zaj arány: 100 dB
Méretek: 121×440×300 mm
Tömeg: 6 kg
Ár: 109.999,- Ft
Forgalmazó: Extreme Audio
Tel: 1/7867-422
www.extremeaudio.hu